Pirotechnika to nie tylko ognie sztuczne na Sylwestra. Pirotechnika występuje w codziennym życiu np. w poduszkach powietrznych w samochodach, na koncertach jako pirotechnika sceniczna, rekonstrukcjach historycznych, sztukach teatralnych, pokazach lotniczych… 

Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się w mediach o fajerwerkach, o ich rzekomej szkodliwości dla środowiska jak i czworonożnych przyjaciół, zakazie używania i nabywania artykułów pirotechnicznych.
Jako, że zajmuję się od lat tą branżą, postanowiłem, że w tym wpisie obalę powstałe mity i przedstawię fakty, by rozwiać wątpliwości i zachęcić ludzi do kultywowania naszej tradycji. 

Fajerwerki w Polsce

W Polsce tradycja fajerwerków sięga XIX wieku, kiedy to na zakolu Wisły w Krakowie pod Wawelem zrealizowano pokaz pirotechniczny przez Michała Filipa Mądrzykowskiego.
Dziś branża pirotechniczna (w tym wpisie mowa o tradycyjnych materiałach pirotechnicznych przeznaczonych do użytku cywilnego, pirotechnika amatorska jak i profesjonalna) jest mocno rozwinięta.
Według danych z 2018 roku Polska plasuje się na 4 miejscu eksporterów. Wyprzedają nas Chiny, Holandia i Niemcy. Dane mówią, że wartość towaru jaką eksportujemy opiewa na blisko 15,5 mln USD.
Mamy, więc być z czego dumni. Handel fajerwerkami większość Polaków uznaje za biznes sezonowy. Jednak, aż 70% sprzedaży ma miejsce cały rok. Największą popularnością cieszą się wyrzutnie, które prezentują najlepsze efekty wizualne spośród dostępnych artykułów pirotechniki amatorskiej. 

Polska na tle innych krajów 

Fajerwerki to jedna z głównych atrakcji największych wydarzeń, niektóre państwa decydują się na nie kilka razy w roku.
Polska lubi widowiska pirotechniczne – mamy kilka festiwali, które od lat cieszą się popularnością tj. PyroMagic, Festiwal Ognia i Wody w Ustce, Nysie oraz Ełku. Oprócz festiwali, pokazy możemy zobaczyć na wiankach w Krakowie i Warszawie, a także w Sylwestra w Warszawie nad Wisłą – przy tych okolicznościach, możemy podziwiać największe pokazy w Polsce.

Oczywiście w krajach takich jak przykładowo: Chiny, Australia, USA, ZEA, Włochy, Hiszpania – pokazy pirotechniczne są nieporównywalnie większe od tego co możemy zobaczyć u siebie. W tych krajach panuje wysoka kultura i tradycja obchodzenia się z pirotechniką co przekłada się również na bezpieczeństwo.

Pokaz z okazji “Dnia Australii”,  Sydney

Bezpieczeństwo 

Wszystkie fajerwerki amatorskie dopuszczone do obrotu spełniają określone normy bezpieczeństwa,

Poziom hałasu

cfcfgvhjbhjb

Szkodliwość

cfcfgvhjbhjb

Zakaz fajerwerków 

cfcfgvhjbhjb

Mit: Pokaz pirotechniczny jest droższy od pokazu laserowego

cfcfgvhjbhjb

Fundacja rozwoju i edukacji pirotechnicznej

W odpowiedzi na krytykę fajerwerków, która nasiliła się w ostatnim czasie powstała Fundacja Pozytywnych Emocji, która poprzez badania i rzetelne informacje będzie edukować społeczeństwo w zakresie odpowiedzialnego wykorzystania pirotechniki.

Gorąco zachęcam do śledzenia strony jak i profilu fundacji na Facebooku

Gdzie kupić fajerwerki?

Zapraszam do skorzystania z oferty pirotechniki amatorskiej. Znajdziesz tutaj szeroki asortyment: petard, wyrzutni, rakiet, artykułów różnych w atrakcyjnych cenach. 

Sprawdź ⇒ SKLEP – FAJERWERKI

Sprzedaż wyłącznie osobom pełnoletnim!