“Kopanie kryptowalut” – tak nazywamy proces wydobycia kryptowaluty. Proces ten to nic innego jak potwierdzanie transakcji. 

Żeby wykopać nowy blok trzeba rozwiązać problem kryptograficzny, w przypadku Bitcoina bazujący na podwójnej funkcji skrótu SHA-256. Polega to na znalezieniu ciągu znaków, tzw. hasha który spełnia odpowiednie równanie. Dzięki temu, że protokół kryptowaluty jest open source można sprawdzić jaki problem jest rozwiązywany. Danymi wyjściowymi są między innymi: transakcje i hash poprzedniego bloku. Górnik, który znajdzie rozwiązanie ogłasza to w sieci, a pozostali sprawdzają jego poprawność. Jeśli rozwiązanie zostanie potwierdzone, nowy blok uznaje się za wykopany a górnik otrzymuje nagrodę w postaci określonej ilości kryptowalut.

Przykładowo, nagroda po wykopaniu bloku na Bitcoinie wynosi obecnie 12,5 BTC. Nie jest ona stała, zmniejsza się o połowę po wykopaniu każdych 210 000 bloków (średnio co 4 lata), aby w rezultacie bloki były kopane bez emisji nowych monet. Górnicy oprócz nagrody otrzymują BTC z opłat za transakcje, które weszły do bloku. Obecnie opłaty na Bitcoinie stanowią marginalną część tego co zarabiają górnicy ale docelowo sieć ma być utrzymywana tylko z opłat transakcyjnych.

Do kopania kryptowalut używa się różnych urządzeń (tzw. koparek kryptowalutowych), zaczynając od zwykłego peceta, poprzez karty graficzne (GPU) a kończąc na układach scalonych typu ASIC. 

W przypadku niektórych kryptowalut moc potrzebna do wykopania bloku jest tak duża, że pojedynczy górnik ma małe szanse na osiągnięcie sukcesu. Oczywiście jest to możliwe ale statystycznie rzecz biorąc prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest nikłe i może się okazać, że górnik kopiąc kryptowaluty przez całe życie, nigdy nie wykopie żadnego bloku. Z tego powodu górnicy zrzeszają się w tzw. kopalnie (z ang. pool) i wykorzystując wspólną moc obliczeniową szukają rozwiązania zagadki.

Przykładowa koparka złożona z kart graficznych (GPU)

Przykładowa prywatna kopalnia kryptowalut

Wejdź na: MINERO-INWESTYCJE

Minero to firma zajmująca się produkcją koparek kryptowalut. Jeśli chcesz zacząć przygodę z wydobyciem – zgłoś się do nich. 
Dodatkowo firma ta oferuje program partnerski, dzięki czemu polecając ich produkty zostajesz wynagradzany.